
22 lip Rozliczanie podatku z pracy za granicą – co musisz wiedzieć?
Każdego roku do pracy za granicą wyjeżdża coraz więcej Polaków. Jedni traktują to zajęcie jako pracę dorywczą w sezonie letnim, inni natomiast postanawiają zostać tam na dłużej, by zadbać o stabilność finansową swojej rodziny.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj pracy podejmujemy oraz na jaki okres, obowiązują nas przepisy dotyczące opodatkowania. Rozliczanie podatku z pracy za granicą opiera się na nieco innych zasadach.
W wielu wypadkach zachodzi konieczność rozliczenia także w polskim Urzędzie Skarbowym. Z tego względu warto dowiedzieć się, jak rozliczyć podatek od dochodów z pracy za granicą oraz jak uniknąć podwójnego opodatkowania.
Gdzie i do kiedy trzeba rozliczyć się z podatku?
Z zasady podatki powinno rozliczać się w miejscu naszego zamieszkania. Sytuacja jednak nieco się komplikuje, gdy część roku przebywamy w Polsce, a część poza granicami kraju lub gdy wyjeżdżamy do pracy za granicą w okresie wakacyjnym. Jak wtedy wygląda kwestia opodatkowania dochodów?
W tej sytuacji to, gdzie powinniśmy się rozliczyć, zależy od naszej rezydencji podatkowej. Nieograniczony obowiązek podatkowy oznacza, że wszelkie nasze dochody rozliczamy w Polsce, niezależnie od tego, gdzie je zarobiliśmy. Dotyczy to sytuacji, gdy za granicą przebywamy mniej niż 183 dni w roku.
Ograniczony obowiązek podatkowy oznacza, że dochód uzyskany w Polsce rozliczamy tutaj, ale wszelkie zarobki z pracy za granicą rozliczamy w kraju, w którym pracowaliśmy. Dotyczy nas wtedy, gdy przebywamy za granicą dłużej niż 183 dni w roku lub gdy mamy tam centrum interesów życiowych – a więc tam jest nasze miejsce zamieszkania, firma, rodzina, przyjaciele i życie codzienne.
Rozliczając PIT za pracę musimy pamiętać o terminach składania zeznań podatkowych. Formularz PIT wraz z załącznikiem PIT-ZG należy złożyć do 30 kwietnia następującego po roku podatkowym.
Należy również pamiętać, że osoby czasowo pracujące za granicą mają obowiązek dodatkowo zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 17% do 20. dnia kolejnego miesiąca, licząc od daty powrotu do Polski.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Aby rozliczyć zagraniczny podatek od dochodów, należy wypełnić formularz PIT-ZG, do którego dołączamy PIT-36, PIT-36-L, PIT-38 lub PIT-39. Oczywiście istnieje możliwość wypełnienia dokumentów online i przesłania ich do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną.
Jeżeli byliśmy zatrudnieni u zagranicznego pracodawcy na umowę o pracę i rozliczamy podatek w Polsce, warto przygotować także potwierdzenia, z których wynika, w jakich datach otrzymywaliśmy wynagrodzenie za pracę. Mogą to być na przykład zestawienia transakcji bankowych, na których widnieją dokładne daty przelewów.
Co w przypadku nadpłaty podatku?
Pracując za granicą zwykle możemy skorzystać z prawa do zwrotu nadpłaty podatku. Dzieje się tak dlatego, iż polscy podatnicy mają możliwość skorzystania z ulg podatkowych lub kwot wolnych od podatku. Kwoty te bywają nieuwzględniane podczas pobierania zaliczek na podatek przez pracodawcę.
Ich wykazanie następuje dopiero w chwili zakończenia roku rozliczeniowego wraz ze złożeniem deklaracji podatkowej przez podatnika. Dlatego też zaliczki na podatek dochodowy, płacone w trakcie całego roku przez pracodawcę są wyższe niż kwota podatku z deklaracji podatkowej i tak dochodzi do nadpłaty.
O kwotę nadpłaty można ubiegać się zarówno przebywając za granicą, jak i po powrocie do Polski. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w formie wymaganej przez kraj, w którym zarabialiśmy jako polski podatnik za granicą.
Podwójne opodatkowanie – jak go uniknąć?
Pracując zarówno w Polsce, jak i za granicą istnieje ryzyko podwójnego płacenia podatków. Aby tego uniknąć, możemy skorzystać z międzynarodowych umów podpisanych przez Polskę, które zwalniają polskich podatników od płacenia podwójnych podatków.
Oznacza to, że podatnik, który już rozliczył się za granicą, nie będzie musiał tego robić w Polsce. W takiej sytuacji wystarczy, że w zeznaniu podatkowym składanym w Polsce, umieścimy informacje o miejscu uzyskania dochodu i jego wysokości.
Ponadto istnieją dwie metody rozliczania podatkowego, które uchronią nas od zapłacenia podwójnego podatku. Są one dostępne w różnych krajach, dlatego należy najpierw sprawdzić, z której z nich możemy skorzystać w kraju, w którym aktualnie pracujemy.
Pierwsza z nich to metoda wyłączenia z progresją podatku w Polsce. Oznacza to, iż dochód zagraniczny nie jest opodatkowany w Polsce. Wysokość zagranicznych zarobków jest brana pod uwagę wyłącznie po to, aby obliczyć stawkę podatku od pozostałych dochodów.
W praktyce oznacza to, że jeżeli pracujemy tylko za granicą i nie posiadamy żadnych polskich dochodów, nie musimy składać zeznania w Polsce. Z kolei, gdy pracujemy także w Polsce lub robi to nasz współmałżonek, a chcemy rozliczyć się wspólnie, jesteśmy zobligowani do złożenia formularza PIT-ZG.
W ramach tej metody należny podatek oblicza się w następujący sposób:
- Dochody do opodatkowania na terenie Polski pomniejszone o przysługujące odliczenia sumujemy wraz z tymi uzyskanymi za granicą.
- Od uzyskanej sumy odliczamy podatek zgodnie z aktualnie obowiązującą skalą podatkową.
- Obliczony podatek dzielimy przez sumę dochodów (zarówno tych z Polski, jak i zza granicy), a uzyskany wynik mnożymy przez 100, zaokrąglając go do dwóch miejsc po przecinku. Końcowy wynik to rzeczywista stopa procentowa podatku.
- Obliczona stopa procentowa jest niezbędna do ustalenia wysokości należnego podatku, który trzeba będzie zapłacić w Polsce. Podstawą do jego obliczenia będą dochody uzyskane w Polsce, opodatkowane skalą podatkową i zaokrąglone do pełnych kwot w złotówkach.
Ta forma rozliczenia jest stosowana między innymi w Niemczech, Czechach, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji oraz na Cyprze.
Druga metoda rozliczenia, pozwalająca uniknąć płacenia podwójnych podatków to metoda proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, iż dochód zagraniczny jest opodatkowany także w Polsce, ale odlicza się od niego już ten zapłacony za granicą. Odliczenie stosuje się proporcjonalnie.
Z tej formy rozliczenia można korzystać na przykład w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii, Norwegii, Finlandii, Litwy, Rosji, Belgii, Holandii, Słowacji, Słowenii, Austrii, a także w Izraelu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Japonii, Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie czy w USA.
O jakie ulgi można się starać przy rozliczaniu podatku?
Podczas rozliczania podatku możemy skorzystać z ulgi abolicyjnej. Co to takiego? Dzięki niej wysokość podatku do zapłaty w Polsce od zarobków zagranicznych będzie taka sama, jak przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Zatem dochód uzyskany za granicą nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce.
Podsumowanie
Rozliczanie podatku dochodowego, gdy posiadamy dochody z różnych źródeł, także z pracy za granicą może nie być łatwe, zwłaszcza, że z roku na rok przepisy mogą ulegać zmianom.
Dla osoby będącej laikiem w kwestiach księgowych, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy kogoś, kto posiada odpowiednie kwalifikacje i udzieli wskazówek podczas wypełniania PIT-ów oraz składania odpowiednich dokumentów.
Najważniejsze jest to, aby pamiętać, w jakich terminach należy składać deklaracje podatkowe i zawsze pilnować, by zrobić to na czas.
Sorry, the comment form is closed at this time.