Praca w Holandii w 2023 roku – co warto wiedzieć?

Praca w Holandii w 2023 roku – co warto wiedzieć?

Rynek pracy Królestwa Niderlandów oferuje szeroki wybór ofert dla osób niewykwalifikowanych oraz specjalistów różnych branż. Praca w Holandii może być sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy podczas wakacji lub zatrudnienie na dłuższy czas.

Praca za granicą? Najbezpieczniej szukać jej za pośrednictwem agencji zatrudnienia, która współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi firmami. Doświadczeni rekruterzy dbają ponadto o optymalne dopasowanie kandydata do profilu stanowiska pracy oraz oferują pełne wsparcie na każdym etapie rekrutacji i zatrudnienia.

Duijndam Works specjalizuje się w poszukiwaniu osób, które chcą podjąć pracę w Holandii. Na jakie zarobki i dodatkowe świadczenia możesz liczyć w Królestwie Niderlandów? Sprawdź, co warto wiedzieć przed wyjazdem.

Inflacja a zarobki w Holandii

Jednym z najczęstszych powodów poszukiwania dodatkowej pracy za granicą jest brak stabilności finansowej coraz większej liczby gospodarstw domowych. Kryzys gospodarczy i inflacja sprawiły, że wielu Polaków ma problem z tzw. „związaniem końca z końcem”, spłatą kredytów i pokrywaniem bieżących wydatków.

Jak wygląda sytuacja w Królestwie Niderlandów?

Jeszcze do niedawna poziom inflacji w Holandii i Polsce był zbliżony i oscylował w okolicach 17%. W listopadzie w Królestwie Niderlandów nastąpił jednak przełom! Holenderski urząd statystyczny (CBS) poinformował, że inflacja w listopadzie 2022 roku wyniosła 11,2%.

Co więcej, analitycy dziennika „Financieele Dagblad” prognozują, że inflacja będzie stopniowo spadać i już na początku 2023 wyniesie mniej niż 10%.

liczenie na kalkulatorze

Pobyt w Królestwie Niderlandów

Obywatele Polski mogą swobodnie wjeżdżać do Królestwa Niderlandów na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Zgodnie z holenderskimi przepisami każdy cudzoziemiec przebywający czasowo lub mieszkający na stałe w Królestwie Niderlandów musi zawsze posiadać przy sobie dokument tożsamości.

 • Pobyt na okres do 4 miesięcy – nie wymaga zgłaszania pobytu w urzędzie gminy/urzędzie imigracyjnym; meldunek tymczasowy jest nieobowiązkowy, ale jego posiadanie umożliwia m.in. otworzenie rachunku bankowego w Holandii oraz uzyskanie numeru obywatela (BSN).
 • Pobyt na okres powyżej 4 miesięcy – w urzędzie gminy należy dokonać tymczasowego meldunku (konieczne jest posiadanie umowy najmu lub kupna mieszkania, bądź oświadczenie osoby, u której mieszkasz, potwierdzające Twój pobyt pod wskazanym adresem).

Osoby zatrudnione przez agencję pracy są zwolnione z obowiązku meldowania się.

Praca i płaca w Holandii

Od 1 maja 2007 roku polscy obywatele mogą bez ograniczeń podejmować pracę w Królestwie Niderlandów – bez konieczności uzyskiwania jakichkolwiek zezwoleń na zatrudnienie.

Płaca minimalna w Holandii jest uregulowana prawnie, a jej wysokość jest aktualizowana dwa razy w roku: 1 stycznia i 1 lipca. Minimalne wynagrodzenie w Holandii dotyczy wszystkich pracowników (również pracowników najemnych!) w wieku od 21 do 66 lat. Inne stawki wynagrodzenia minimalnego obowiązują dla pracowników poniżej 21. roku życia.

Wynagrodzenie minimalne za pracę w Holandii od 1 stycznia 2023 dla pracowników od 21. roku życia wynosi:

 • miesięczne: 1934,40 €,
 • tygodniowe: 446,40 €,
 • dzienne: 89,28 €.

Minimalne stawki dla osób poniżej 21. roku życia są różne w zależności od wieku pracownika.

 • minimalna płaca miesięczna 20-latka: 1547,50 €,
 • minimalna płaca miesięczna 19-latka: 1160,65 €,
 • minimalna płaca miesięczna 18-latka: 967,20 €.

Regulacjom prawnym podlega również wymiar czasu pracy. W Holandii można pracować maksymalnie 12 godzin z rzędu i maksymalnie 60 godzin w tygodniu. Po przepracowaniu tygodnia pracownik ma mieć minimum 36 godzin przerwy od pracy. Praca na nocnej zmianie nie może przekraczać 10 godzin z rzędu.

W przypadku pracowników tymczasowych zatrudnianych przez agencję wytyczne są dodatkowo regulowane przez tzw. zbiorowe układy pracy (collectieve arbeidsovereenkomst: CAO).

Dni wolne w Holandii w 2023 roku

Mieszkańcy Królestwa Niderlandów obchodzą święta chrześcijańskie, podczas których mają ustawowe dni wolne od pracy. Wśród dodatkowych dni wolnych jest m.in. Dzień Króla. Oto pełna lista dni wolnych od pracy w Holandii w 2023 roku:

 • 1 stycznia – Nowy Rok,
 • 7 kwietnia – Wielki Piątek,
 • 9 kwietnia – Niedziela Wielkanocna,
 • 10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny,
 • 27 kwietnia – Dzień Króla,
 • 1 maja – Dzień Wyzwolenia,
 • 18 maja – Wniebowstąpienie Pańskie,
 • 28-29 czerwca – Zielone Świątki,
 • 25-26 grudnia – Boże Narodzenie.

Ubezpieczenia i świadczenia socjalne

Każda osoba pracująca na terenie Królestwa Niderlandów musi być objęta podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Składki na ubezpieczenie są odprowadzane z wynagrodzenia pracownika. Osoby zatrudnione przez agencję pośrednictwa pracy mogą zostać objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dofinansowania, dodatki i świadczenia socjalne w Holandii:

 • dodatek zdrowotny – osoby ubezpieczone mogą ubiegać się o dodatek zdrowotny, którego wysokość jest uzależniona od wysokości dochodów (im niższe dochody tym wyższy dodatek),
 • dodatek mieszkaniowy – osoby zameldowane w Królestwie Niderlandów mogą wnioskować o dodatek mieszkaniowy, którego wysokość zależy m.in. od wysokości czynszu i wysokości dochodów,
 • zasiłek dla bezrobotnych – osoby zameldowane w Holandii, które przepracowały minimum 26 tygodni (bez zwolnień w okresie ostatnich 36 tygodni) mogą ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych,
 • zasiłek rodzinny – przysługuje osobom wychowującym dzieci, zarówno zameldowanym w Holandii, jak i pracownikom tymczasowym bez meldunku, których dzieci przebywają poza Holandią (w przypadku Polaków – warunkiem uzyskania zasiłku jest niepobieranie zasiłku rodzinnego w Polsce).

 

Do jakich prac poszukiwani będą pracownicy?

Holandia jest krajem z różnorodnym rynkiem pracy. Pracownicy tymczasowi zatrudniani są przede wszystkim do prac ogrodniczych (np. pracownik szklarniowy, pracownik do uprawy roślin, warzyw lub owoców, pracownik do sortowania ziemniaków) i prac magazynowych, ale potrzebni są również specjaliści z różnych branż (m.in. kierowcy, malarze, tynkarze, osoby posiadające uprawnienia do obsługi wózka widłowego).

Organem, który może Ci pomóc w rozwiązaniu większości problemów dotyczących zatrudnienia w Królestwie Niderlandów, jest Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Hadze.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.