Jak dobrze przygotować CV do pracy za granicą?

Jak dobrze przygotować CV do pracy za granicą?

Decydując się na pracę za granicą, na przykład w Holandii, powinniśmy przygotować dokument Curriculum Vitae. Od tego, jak CV będzie napisane, w dużej mierze zależy to, jakie wrażenie zrobimy na potencjalnym pracodawcy, a w konsekwencji czy zostaniemy zatrudnieni.

Choć w zasadzie CV do pracy za granicą nie różni się zbytnio od tego tradycyjnego, istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę. Przypomnijmy więc najważniejsze zasady pisania CV.

Dobre CV to podstawa

Wysyłając CV do potencjalnego pracodawcy liczymy na to, że na jego podstawie zechce on zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną. Nikogo więc nie trzeba przekonywać, że dobrze napisane CV to podstawa przy szukaniu pracy.

Szukając pracy za granicą powinniśmy zwrócić uwagę, jakie obowiązują zasady sporządzania CV w danym kraju. Na terenie państw Unii Europejskiej są one dość podobne i możemy skorzystać z uniwersalnego wzoru spełniającego wymogi europejskie. Zatem układając CV do pracy sezonowej w Holandii z powodzeniem możemy posłużyć się tym wzorem.

A w jakim języku należy sporządzić CV? Jeżeli znamy język, który obowiązuje w kraju, w którym szukamy pracy, napisanie CV w tym języku będzie jednocześnie dowodem, że potrafimy się nim biegle posługiwać. Jeżeli nie posiadamy kwalifikacji językowych, możemy skorzystać z pomocy specjalisty, który starannie przetłumaczy CV napisane w języku polskim.

Co do samej treści, starajmy się pisać rzeczowo, przejrzyście i oczywiście zgodnie z prawdą, zwłaszcza jeśli chodzi o doświadczenie i kwalifikacje. Każde oszustwo w tej kwestii prędzej czy później wyjdzie na jaw – jeśli nie na rozmowie kwalifikacyjnej, to na pewno w trakcie pracy. Nie warto w ten sposób psuć sobie opinii.

Wielu pracodawców ceni sobie szczerość, jeśli chodzi o kwalifikacje i są chętni przyuczyć pracownika na wybrane stanowisko. Warto z tego skorzystać.

podanie o pracę

Co powinno zawierać dobrze przygotowane CV?

Przygotowując CV do pracy za granicą, warto pamiętać o kilku podstawowych informacjach, które muszą się w nim znaleźć.

Dane osobowe

Początkiem każdego CV powinno być przedstawienie się. Podajemy imię, nazwisko, datę urodzenia oraz dane kontaktowe, takie jak adres e-mail i numer telefonu. Dzięki temu pracodawca będzie mógł odpowiedzieć na nasze zgłoszenie i zaprosić nas na rozmowę.

Na początku CV mile widziane jest też zdjęcie, najlepiej takie, jak do dokumentów, oraz kilka słów wstępu o sobie, na przykład o tym, czym się dotychczas zajmowaliśmy oraz jakie są nasze cele zawodowe.

Wykształcenie

Kolejny punkt to wykształcenie, a więc ukończone szkoły, uczelnie lub kursy, które naszym zdaniem uatrakcyjnią naszą kandydaturę na dane stanowisko. To pozwoli ocenić pracodawcy, jakie posiadamy przygotowanie i czy będziemy wymagać przyuczenia. Tu warto wspomnieć także o kursach językowych, gdyż znajomość języka w pracy za granicą to duży atut.

Oczywiście nie ma sensu podawać informacji o ukończonej szkole podstawowej czy gimnazjum, ponieważ z punktu widzenia pracodawcy nie ma to żadnego znaczenia, a niepotrzebnie wydłuża CV.

Doświadczenie zawodowe

Nasza historia zatrudnienia to bez wątpienia główna i najważniejsza część każdego CV. Pracodawca chce wiedzieć, czym wcześniej się zajmowaliśmy, jak długo to robiliśmy i co należało do naszych obowiązków.

W przypadku zawodów technicznych warto też nadmienić, jakie uzyskaliśmy uprawnienia i certyfikaty, którymi moglibyśmy się posłużyć w kolejnej pracy.

Wymieniając doświadczenie zawodowe, skupmy się na szerszym opisaniu prac, które mogą mieć związek ze stanowiskiem, o jakie się ubiegamy i podkreślą naszą przydatność. Zaznaczmy, w jakim czasie i jak długo pracowaliśmy oraz jakie mieliśmy obowiązki.

Nie podawajmy informacji o drobnych pracach sezonowych, na przykład podejmowanych w okresie nauki, zwłaszcza gdy nie mają one żadnego związku z naszymi obecnymi kwalifikacjami. Omijając tego typu zbędne informacje, uczynimy nasze CV bardziej czytelnym dla pracodawcy.

podanie o pracę

Zainteresowania

Chociaż zainteresowania nie stanowią kluczowego znaczenia w poszukiwaniu pracy, to cenna informacja dla pracodawcy. Może dostrzec w nas dodatkowy potencjał, który zechce wykorzystać.

Warto w szczególności wymienić te pasje, które mają związek z branżą, ale też te, które są zupełnie inne. Pokażemy w ten sposób, że jesteśmy osobami, które nie boją się uczyć i próbować nowych rzeczy.

Dodatkowe umiejętności

W CV do pracy za granicą warto zawrzeć informacje o dodatkowych umiejętnościach, które posiadamy i które mogą podnieść naszą wartość na rynku pracy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, podajmy informacje o znajomości języków obcych, zwłaszcza języka urzędowego w danym kraju i określmy, na jakim poziomie go znamy.

Warto też wspomnieć o umiejętnościach obsługi programów komputerowych, narzędzi, maszyn, o posiadanym prawie jazdy, różnych uprawnień przydanych na danym stanowisku.

Podsumowanie

A zatem chcąc wyjechać do pracy w Holandii, zacznij od sporządzenia dokumentu CV. Dzięki niemu możesz liczyć na uzyskanie odpowiednich dla siebie ofert pracy w Holandii. Z pomocą przyjdzie Ci też nasza certyfikowana agencja zatrudnienia w Holandii. Przyślij swoje CV, określ swoje preferencje, a my zajmiemy się resztą!

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.