Inflacja w Holandii w 2023 roku – co trzeba wiedzieć?

inflacja

Inflacja w Holandii w 2023 roku – co trzeba wiedzieć?

Decydując się na wyjazd zarobkowy do Królestwa Niderlandów, trzeba posiadać podstawową wiedzę na temat sytuacji ekonomicznej kraju. Przecież będziesz w Holandii nie tylko zarabiać! Musisz również się tam utrzymać przez cały okres zatrudnienia.

Inflacja w Holandii, podobnie jak w większości krajów w Europie, przez większość 2022 roku utrzymywała się na wysokim poziomie. Jeszcze w październiku wynosiła 17%, czyli mniej więcej tyle, ile wynosiła inflacja w Polsce. Listopad okazał się miesiącem przełomowym dla obywateli Królestwa Niderlandów. Holenderski urząd statystyczny (CBS) ogłosił, że inflacja wyniosła 11,2%.

Jakiej inflacji można się spodziewać w Holandii w 2023 roku? Jak inflacja będzie wpływać na tamtejszy rynek pracy? Na jakie świadczenia mogą liczyć osoby pracujące w Królestwie Niderlandów?

Prognozy inflacji w Holandii w 2023 roku

Po trudnym 2022 roku analitycy gazety „Financieele Dagblad”, po ogłoszeniu Planu podatkowego na 2023 rok, podzielili się ze społeczeństwem optymistycznymi prognozami. Według ekonomistów w 2023 roku Holendrów czeka wyraźny spadek wskaźnika inflacji, który już w styczniu nie powinien przekroczyć progu 10%.

W pierwszym miesiącu 2023 odnotowano wyraźny spadek inflacji w krajach strefy euro – inflacja CPI wyniosła w styczniu 8,5% rok do roku (w grudniu wynosiła 9,2%, a prognoza na styczeń zakładała wskaźnik na poziomie 9%). Królestwo Niderlandów odnotowało za styczeń 2023 inflację na poziomie 7,6%, czyli znacznie poniżej prognozowanych przez analityków wartości.

Spadek inflacji przełoży się pozytywnie na ceny energii (te zostały obwarowane osobnymi przepisami, ustanawiającymi maksymalne stawki za prąd) oraz ceny towarów i usług. Mieszkańcy Królestwa Niderlandów oraz osoby, które zdecydują się na podjęcie tymczasowej pracy w Holandii, będą mogli odetchnąć z ulgą i cieszyć się niższymi kosztami życia.

Wpływ inflacji na rynek pracy

W związku z podjętymi przez holenderski rząd działaniami mającymi ograniczyć skutki kryzysu gospodarczego w Europie dla mieszkańców Królestwa Niderlandów, kraj stanie się atrakcyjną destynacją dla osób poszukujących dobrze płatnej pracy przy zachowaniu stosunkowo niskich kosztów życia.

Jeżeli planujesz podjęcie tymczasowej pracy w Holandii – nie zwlekaj! Specjaliści szacują, że trudna sytuacja ekonomiczna wielu gospodarstw domowych w Polsce sprawi, że zainteresowanie pracą zarobkową za granicą będzie dynamicznie rosło.

Ubezpieczenie i świadczenia

Każda osoba podejmująca pracę w Holandii musi zostać obowiązkowo objęta podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Składka potrącana jest z wynagrodzenia pracownika lub opłacana przez agencję pośrednictwa pracy.

Osoby, które zdecydują się na podjęcie pracy w Królestwie Niderlandów, mogą dodatkowo ubiegać się o:

  • dodatek zdrowotny – wnioskować o dodatek zdrowotny mogą osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, wysokość dodatku jest uzależniona od wysokości zarobków,
  • dodatek mieszkaniowy – wnioskować o dodatek mieszkaniowy mogą osoby zameldowane na terenie Królestwa Niderlandów, wysokość dodatku jest uzależniona m.in. od wysokości czynszu i wysokości zarobków,
  • zasiłek rodzinny – wnioskować o zasiłek rodzinny mogą wszystkie osoby wychowujące dzieci i pracujące w Królestwie Niderlandów (zameldowane i niezameldowane w Holandii), w przypadku Polaków – warunkiem uzyskania zasiłku w Holandii jest niepobieranie zasiłku rodzinnego w Polsce,
  • zasiłek dla bezrobotnych – wnioskować o zasiłek dla bezrobotnych mogą wszystkie osoby zameldowane w Królestwie Niderlandów, które w okresie 36 tygodni przepracowały minimum 26 tygodni (bez zwolnień!).

Warto dodać, że w Planie podatkowym na 2023 rok, który rząd Holandii ogłosił 20 września 2022 roku, wprowadzono zmiany m.in. dotyczące zwiększenia pensji minimalnej (z kwoty 1756,20 euro do 1934,40 euro brutto) oraz wzrostu świadczeń socjalnych wypłacanych rodzinom z dziećmi. Większość przepisów z planu weszła w życie 1 stycznia 2023 roku.

Pozostałe wpisy:

Praca w Holandii w 2023 roku – co warto wiedzieć?

Rozliczanie podatku z pracy za granicą – co musisz wiedzieć?

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.