Czy praca za granicą bez znajomości języka jest możliwa?

Czy praca za granicą bez znajomości języka jest możliwa?

Dla wielu osób oferty pracy za granicą są ogromną pokusą. Wyjazd pozwala na uzyskanie lepszych zarobków, rozwinięcie umiejętności zawodowych, a także zyskanie nowych perspektyw życiowych.

Statystyki wskazują, że przeszło 2,5 mln Polaków pracuje obecnie za granicą. Oferty pracy w Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Często jednak obawę budzi bariera językowa.

Czy praca za granicą bez znajomości języka jest możliwa? Co warto wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe?

praca w Holandii

Co nas czeka za granicą, gdy nie znamy języka?

Nieznajomość języka podczas pobytu za granicą może nastręczać pewnych trudności. Znając tylko podstawowe zwroty w danym języku uda nam się zapytać o drogę lub zrobić drobne zakupy. Znacznie trudniej jednak będzie nam zawrzeć umowę o wynajem mieszkania czy umowę o pracę. Brak znajomości języka sprawi, że nie będziemy w stanie samodzielnie zapoznać się z jej treścią.

Niestety, niejeden z tego powodu padł ofiarą oszustwa. Dlatego warto mieć przy sobie kogoś, kto zna język przynajmniej w stopniu komunikatywnym i będzie mógł załatwić z nami ważniejsze sprawy.

Szukajmy też ofert pracy dla par za granicą, aby móc od razu wyjechać ze swoją drugą połówką. W dwie osoby zawsze będzie nam raźniej i w razie czego wzajemnie sobie pomożemy. Szczególnie, gdy jedna z osób zna język.

Oprócz tego brak znajomości języka sprawia, że sporo ofert pracy jest dla nas po prostu niedostępnych. Ale nie oznacza to, że wyjazd za granicę do pracy jest niemożliwy, gdy nie znamy języka obcego. Trzeba się po prostu do niego przygotować.

Dlatego warto wszystkie formalności załatwić, będąc jeszcze w Polsce. To pomoże uniknąć nam przykrych niespodzianek na miejscu, gdzie znacznie trudniej będzie nam poprosić kogoś o pomoc.

Szukając pracy za granicą, warto skorzystać z biura pośrednictwa pracy. W takich biurach zwykle pracują osoby władające kilkoma językami i chętnie pomogą nam znaleźć zatrudnienie oraz wypełnić niezbędne dokumenty.

Biura dysponują ofertami prac z różnych krajów europejskich, a niekiedy oferują także zatrudnienie wraz z zakwaterowaniem i dojazdem na miejsce. W ten sposób unikamy sytuacji, w której ktoś mógłby nas oszukać i możemy liczyć na legalne zatrudnienie.

Jak sprawnie nauczyć się innego języka?

Nawet jeżeli uda nam się znaleźć zatrudnienie za granicą bez znajomości języka, nie oznacza to, że nie warto się go uczyć. To bardzo przydatne, zwłaszcza jeżeli planujemy zostać w danym kraju na stałe lub z czasem chcielibyśmy rozwijać tam swoją karierę zawodową. Jak zatem sprawnie nauczyć się obcego języka?

Warto poświęcać regularnie trochę czasu na naukę podstawowych zwrotów i słów, które przydadzą nam się w miejscu pracy oraz w życiu codziennym. Ale najważniejsze i tak okażą się rozmowy przeprowadzane w danym języku. Wiele osób przyznaje, że to właśnie pobyt za granicą bardzo pomógł im rozwinąć umiejętności wypowiadania się w języku obcym.

Dla osób chcących szybko i sprawnie przyswoić sobie język obcy organizowane są także kursy językowe online. Warto z takiego kursu skorzystać nie tylko po to, by nauczyć się poszczególnych wyrażeń, ale przede wszystkim swobodnie się wypowiadać i prowadzić rozmowy.

praca w holandii

Znajomość języka za granicą – jakie daje korzyści?

Znajomość języka obcego podczas pobytu za granicą to same korzyści! Przede wszystkim czujemy się zdecydowanie lepiej, gdy możemy samodzielnie załatwić różne sprawy, gdy rozumiemy, co mówią ludzie wokół nas i gdy możemy zawierać znajomości.

Poza tym znacząco otwiera się przed nami rynek pracy. Stają się dla nas dostępne oferty pracy w usługach i handlu, biurach czy urzędach, gdzie wymagany jest kontakt z ludźmi. To naturalnie oznacza także wyższe zarobki.

Podsumowanie

Podsumowując, nie sposób zaprzeczyć, że znajomość języka obcego daje następujące korzyści i możliwości:

  • więcej ciekawych ofert pracy;
  • lepsze zarobki i możliwość rozwoju;
  • większa samodzielność w załatwianiu codziennych spraw;
  • możliwość zawierania nowych znajomości;
  • szybsza adaptacja w nowym otoczeniu;
  • brak ryzyka bycia oszukanym na skutek nieznajomości języka.

Warto więc zdobyć się na wysiłek i przed planowanym wyjazdem podszlifować swoje językowe umiejętności!

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.